PERİODONTOLOJİ (Diş Eti Hastalıkları)

PERİODONTOLOJİ (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Dişler doğru bir şekilde temizlenmediği zaman diş eti ile birleştiği bölgelerde ve dişlerin arasında gıdalar birikir. Zaman içerisinde bu besin artıkları ağızda zararlı bakterileri oluştururlar. Birçok hastalığın nedeni olan bu zararlı bakteriler özellikle diş taşı oluşumu, diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve ağız kokusunun baş sorumlusudur.

GUMMY SMİLE

Gummy smile adı verilen diş eti gülümsemesi olan kişilerde diş etleri istenenden fazla göründüğünde de estetik olarak müdahale edilebilmektedir. Diş hekimi kliniğinde yapılan uygulamalar ile diş boyları uzatılabilir veya diş eti simetrik hale getirilebilir.

KURON BOYU UZATMA

Dişlerin boyunun kısa olması gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesini sağlar. Diş hekimi dişlerin boyunu uzatabilir. Bu işlemi yaparken dişlerin üzerinde bulunan diş etlerini almak ve gülme sırasında görünen diş eti kısmını azaltarak diş boyunu uzatmak şeklinde uygulanır. Özellikle üst çenedeki dişlerde kuran boyu uzatma adı verilen bu işlem sıklıkla uygulanır.

Diş eti hastalığının en önemli nedenlerinden bir tanesi yetersiz ağız bakımıdır. Bunun dışında sistemik faktörler de diş eti hastalığının oluşmasına zemin hazırlar. Ağız bakımının iyi yapılmaması, kalıtsal faktörler, alkol ve sigara kullanımı, şeker hastalığı hazırlayıcı faktörlerdir. Diş eti kanamasının bir hastalık belirtisi olduğu asla unutulmamalıdır. Sağlıklı diş eti asla kanamaz. Sağlıklı diş eti dişlerin etrafını sıkıca sarar, rengi pembedir, ağrı ve şişlik gibi sorunlar oluşmaz. Dişleri saran diş eti dokusunda çekilme görülmez.

Periodontal hastalıklar, rutin diş muayenelerinde periodontal sond yardımıyla yapılan diş eti cebi ölçümleriyle ve panoramik röntgenlerle kemik kaybını değerlendirerek teşhis edilebilmektedir.

Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır. Greftleme adı verilen ilk metotta hastamızın damağından alınan ve greft adı verilen parça diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Kaydırma adı verilen ikinci metotta ise çekilme olan bölgesinin yanında sağlam doku varsa doku çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.

Diş eti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ( Subgingival Küretaj )dir.Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir.Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksik maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Diş eti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemlerden başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İlerlemiş hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı, derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek, iltihaplı dokuları almak ve diş etlerine kolay temizlenebilmesi için uygun şekli vermektir.

Çapraşık dişlerin düzeltimi

Dişlerin fırçalanması

Arayüz fırçası ve diş ipi kullanılması ile bakteri birikintilerinin ağız ortamından uzaklaştırılması

Ağız duşunu düzenli olarak uygulamaktır.

Operasyon sonrasında en dikkat edilmesi gereken konu o bölgenin mekanik travmadan uzak tutulmasıdır. Yediklerinize dikkat etmeli ve sert besinlerden uzak durmalısınız. Operasyon bölgesinin temiz tutulması tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

2018-06-05T06:57:38+00:00