PANORAMİK RÖNTGEN

PANORAMİK RÖNTGEN

Diş görüntülemede günümüz teknolojisi giderek daha fazla seçeneği beraberinde getirmektedir. Gelişen teknolojiden faydalanmak tedavilerden alınan sonuçlarında daha iyi olmasını sağlar. Panoramik röntgen  alt ve üst çeneyi gösteren bir film türüdür. En önemli özelliği gözle görülmeyen tüm detayları hekimin önüne sermesi ve doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olmasıdır.

Tek bir filmde diş, çene kemikleri ve çene kemiklerindeki patolojik oluşumların görüntülenmesini sağlayan panoramik röntgen uygulaması diş tedavilerinde etkili sonuç alınabilmesi için önemli bir uygulamadır.

Özellikle oral diagnoz esnasında tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılması için mutlaka panoramik röntgen çekilmelidir.

Minimal bir radyasyon verildiği için zararı yoktur fakat her hastaya kurşun önlük giydirerek önlemimizi almalıyız.

Hamileler birçok farklı röntgende olduğu gibi dental röntgeni de çektirmemelidir. Bu yüzden röntgen çekimlerini ve tedavilerini doğum sonrası döneme bırakmaları gerekmektedir. Planlı hamileliklerden önce anne adaylarına tavsiyemiz bir diş hekimine gidip panoramik rontgen çektirip muayene olmaları ve varsa diş sorunlarını hamilelik öncesi çözmeleridir. Hem de hamilelik sırasında bir problem olduğunda çektirmiş oldukları film mevcut durum hakkında diş hekimine oldukça fikir verecektir.

Her muayenede zorunlu olmamakla birlikte hastanın tüm dişlerini ve çevre kemik yapılarını görüntülemek amacıyla panoramik röntgen çekilebilir. Ağız içerisinde görülemeyen yapıların birçoğunu panoramik röntgen yardımıyla görüntüleyerek daha sağlıklı bir tedavi planı oluşturulmuş olunur.

2018-06-05T06:54:02+00:00