BONDING (Kompozit Lamina)

BONDING (Kompozit Lamina)

Estetik diş hekimliği uygulamalarından bir tanesi olan bonding uygulaması ön dişlerin, çürük, kırık, renklenmiş veya yüzeyinin bozuk olduğu durumlarda uygulanır. Bonding uygulaması yapılırken diş hekimliğinde geliştirilmiş kompozit malzemeler kullanılır. Doğru bir uygulama için öncelikle bonding uygulaması için yeterli şartların oluşmuş olması gereklidir. Alternatif estetik diş tedavi yöntemleri ile bonding uygulaması karşılaştırıldığında avantajların belirgin olarak ortaya çıkması durumunda uygulanmalıdır.

Diş estetiğinde ve zaman zaman kullanılan bonding ile estetik diş tedavisi küçük dişlerin varlığında da diş aralıklarının kapatılması ve ideal diş formunu elde etmek için uygulanan bir yöntemdir.

Bonding uygulaması çok hızlı ve ekonomik bir uygulama olduğu için tercih edilir.

Özellikle dişler arasında aralık kapatılması veya diş boylarının veya şekillerinin düzeltilmesi için tercih edilir.

Tek seansta tamamlanabilen bir tedavi olması uygulama sıklığını ve tercih oranını arttırır.

Dişlerin üzerinde, dişin rengini bozan oluşumları ve renklenmeleri yok etmek için yapılır.

Bonding uygulaması ertesinde çay, kahve, sigara gibi dişlerin yüzeylerini kirleten etkenlerden uzak durmanız tavsiye edilir.

İyi yapılmış bir bonding uygulamasını yıllarca ağızda başarılı bir şekilde kullanmak mümkün olacaktır. Ancak kullanım sırasında aşırı kuvvetler geldiğinde yani fındık fıstık kabuğu gibi sert cisimler ısırıldığında dişinizin kırılma riski kadar  bu uygulamanın da kırılma riski taşıyacağını bilmeniz gerekir.

2018-06-05T06:08:24+00:00