DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM)

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM)

Bruksizm, alt ve üst dişlerin istemsiz olarak birbirine sürtünmesidir. Günlük kullanımda veya halk arasında yaygın olarak “diş gıcırdatma” olarak adlandırılmaktadır. Ortodontik diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde, alerji ve astım problemli çocuklarda daha sıklıkla görülür. Gün içerisinde maruz kalınan stres sonucu çene ekleminde şikayetlere sebep olan bir rahatsızlıktır.

Gece plağı dişlerin birbirini aşındırmasını engellediği gibi gıcırdatmayla sonuçlanan yana hareketleri de en aza indirir. Böylece tedavi sürecinde dişlerde ki hasar minimuma iner.

Diş sert dokularında aşınma, dişlerde kırılma, aşırı  hassasiyet, diş eti dokularında problemler (dişeti çekilmesi), dişlerde sallanma, baş boyun bölgesinde ağrı, çene ekleminde problem, ağız açıp-kapamada kısıtlama, çene kitlenmesi gibi birçok problemlerle karşılaşılabilir.

Diş gıcırdatma sonucu oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için hastaya özel olarak plaklar hazırlanır. Uyku esnasında dişlerin üzerine takılır. Gıcırdatma kuvvet ve sıklığına göre plakların yenilenmesi gerekebilir.

2018-06-05T06:20:08+00:00