KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ

Kanal Tedavisi dişin sinirlerinin boşaltılıp temizlenmesi işlemidir. Diş çürüğünün, dişin sinirlerine kadar ilerleyip ağrı yaptığı, travma yada başka sebeplerle dişin canlılığını kaybettiği, kök ucu enfeksiyon durumlarında uygulanır.

Dişin canlı kısmı olan pulpa damarlar, sinirler ve bağ dokusu içerir. Bu doku diş kökü içerisinde de boru şeklinde kanallar ile devam eder ve kök ucunda sonlanır. Sözünü ettiğimiz canlı dokularda enfeksiyon olması durumunda veya travma ile açığa çıkması gibi durumlarda kanal tedavisi gerekir.

Kanal tedavisinde dişin pulpa odası ve kanalların içerisinde bulunan yumuşak dokuları çıkarılır. Kanallar bakterilerden arındırılmaya çalışılır. Kök şekillendirmesi yapılır. Bu amaç ile kök kanalı duvarları eğelenir.

Kanal temizliği ve şekillendirilmesi aşamalarının eksiksiz yapıldığından emin olunduktan sonra da temizlenen kanalların içerisi kanal dolgu maddesi ile doldurulur. Bu işlemlerin tümüne kanal tedavisi adı verilir.

Sağlıklı bir dişte dişin içerisinde sıvı dolaşımı vardır. Bu da dişe esneklik kazandırır. Kanal tedavisi sonrasında sıvı dolaşımı kesilir. Diş her geçen gün sıvı kaybeder ve kırılgan olur. Kanal tedavisi yapılan dişler bu nedenle kaplama yapılır.

Diş pulpası soğuk ve sıcak uyaranlar ile hassasiyet yapar ve alarm mekanizması olarak kişiyi uyarır. Kanal tedavisi olan dişlerde ısı duyarlılığı ortadan kalkar.

Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde,

Ortodontik tedavi sonucu dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda,

İlerlemiş diş eti hastalıklarında,

Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde,

Yüksek yapılmış dolgu veya protezler de gerekir.

1.seansta diş çürüğü ve sinir dokusu temizlenir, kök ucuna kadar diş kanalları şekillendirilir. Dişin içerisine iyileşmesi için ilaç konularak üzeri geçici dolgu ile kapatılır.

2.seansta dişin içerisi temizlenir ve kanallar özel bir dolgu maddesi ile kök ucuna kadar doldurulup üzeri daimi dolgu ile kapatılır.

Dişin çekilmesini önler. Ölü bile olsa kendi diş kökümüz yapay bir diş kökünden daha kullanışlıdır. Diş çekimi sonrası fonksiyon kaybı, estetik problemler ve konuşma ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Tedavi öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde ağrı hissedilmez. Basit bir dolgudan farklı yanı tedavi sürecinin biraz daha uzun olmasıdır. Tedavi bittikten sonra doğal dokulardaki dejenerasyon birkaç gün süreceği için dişin üzerine bastırıldığında ağrı olabilir. Hekimin önereceği ağrı kesici ve ödem çözücü özelliklere sahip bir ilaç bu şikayeti ortadan kaldıracaktır. Tedavi sonrası yaşanabilecek bir başka sorun yüzde veya dişin olduğu bölgede şişliktir. Bu durumda da hekiminizin yönlendirmesi ile bir antibiyotik kullanarak sorunu çözülebilir.

Kanal dolgusu, kök kanalının temizlenip doldurulması işlemidir. Dolgu işlemi ise dişin ağız içinde görünen kron kısmının harabiyet miktarına göre kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile restore edilmesidir.

Daha önce yapılan ancak çeşitli nedenlerle başarı alınamayan kanal tedavisinin yeniden yapılması işlemine Retreatment (Kanal Tedavisi Tekrarı) denmektedir. Enfeksiyonun tam olarak uzaklaştırılamaması ya da tüm kanalların temizlenememesi gibi durumlar, kanal tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur.

Kök kanallarının yeniden tedavisinde, daha önceki tedavide uygulanmış tüm restoratif materyaller kaldırılır. Başarısız olunan kanal tedavilerinde genellikle enfeksiyon söz konusudur ve ortadan kaldırılması oldukça zorlu bir süreçtir.Elbette bir diş, başarısız kanal tedavisi geçirmişse, yeni yapılacak tedavinin başarı şansını da düşürecektir. Çünkü, hem bölgedeki zorluklar artmış, hem de daha güçlü bir bakteri içeriği gelmiştir.

Kanal tedavisine gerek duyan diş, hastaya ağrı ve sancı verecektir. Ancak bazı hastalarda acı eşiğinin yüksek olması nedeniyle doktora gitmekte geç kalınabiliyor. Bu gibi durumlarda, tek seansta tedavi edilebilecek, diş ve çevre dokulara pek zarar vermemiş olan rahatsızlıklar için de geç kalınmış olunabiliyor.

2018-06-05T06:44:12+00:00