PORSELEN LAMİNA (Yaprak Porselen)

PORSELEN LAMİNA (Yaprak Porselen)

Lamina kaplamalar özellikle ön grup dişlerde uygulanabilen çok ince porselenlerdir. Porselenin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi çok daha ince yapılabilmelerini sağlamıştır. Hastaların en büyük kaygılarından biri olan estetik sorunu yıllarca tam kronlarla giderilmeye çalışılmıştır. Ancak bu dişte oldukça madde kaybına neden olan bir uygulamadır.

Diş dokusunun büyük bir bölümünün kaldırılması birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle zamanla doğal diş dokusunun değeri daha iyi anlaşılmış ve yapılan restorasyonların dişte en az seciyede madde kaybıyla yapılması yani kalıcı doku hasarının en az seviyeye indirgenmesi amaçlanmıştır.

Dişin tamamını kesip üzerine kaplama yapmak yerine sadece görünen kısmında minimum bir aşındırma yaparak dişin hem şeklini hem de rengini değiştirebilen laminate veneer uygulamaları estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Ortodontik tedavi görmek istemeyen, çapraşık veya aralık dişlerde,

Diş boylarının kısa olduğu durumlarda, dişleri uzatmak için,

Ayrık dişleri birleştirmek (diastema kapama) için,

Dişlerin üzerinde, ciddi lekelenmelerin olduğu durumlarda,

Dişlerin pozisyon olarak, geride konumlandığı ve dudağın düşük kaldığı durumlarda,

Özellikle ön dişlerin üzerinde çok sayıda dolgu olup, renklenme ve kontakların bozukluğu durumlarında,

Antibiyotik veya diğer başka ilaçlara bağlı kalıcı renklenme ve şekil bozukluklarında,

Gülüş sırasında dişetlerinin fazla göründüğü durumlarda porselen lamina tedavisi uygulanır.

Diş etleriyle alakalı herhangi bir tedavi gerekmiyorsa 1 hafta içerisinde tedavi süreci tamamlanacaktır.

Dişler aşındırıldıktan sonra özel ölçü malzemeleri ile ölçü alınır. Alınan hassas diş ölçüsü üzerine laboratuvarda CAD CAM sistem kullanılarak estetik lamina diş hazırlanır. Diş teknisyeni bu ince seramik yaprak porselen üzerine küçük ilaveler ve cila işlemini de ekleyerek hastanın ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılayan diş kaplamalar üretir.

Çoğu zaman ilk provada beğenilen yeni nesil estetik diş kaplamaları gerekli olduğu durumda düzeltme için tekrar diş laboratuvarına gönderilebilir.

Bitim aşamasında diş yüzeyi ile yaprak porselen arasına kimyasal olarak tutunmayı sağlayan ilacı sürülür ve kalıcı olarak yapıştırılır.

Lamina porselen diş tedavisi ilerleyen zamanlarda tehlike oluşturacağı için;

Gece uyurken diş sıkması olan kişilerde,

Çene bozuklukları olan kişilerde,

Tırnak yeme, kalem ısırma vb. Rahatsızlıkları olan bireylerde,

İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilerde bu durumlar tedavi edilmeden uygulanmaz.

0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

Porselen laminalar sayesinde dişlere az müdahale yapılması en büyük avantajlardan biridir. Bunun sayesinde çalışma süresinin kısalması hastaların rahatlamasına neden olmaktadır. Minimum müdahale olması nedeniyle dişlerde daha konservatif bir tedavi olarak görülür. Başka bir avantajı da ışık geçirgenliğinin olması sebebiyle doğal dişlere yakın olmasıdır. Bu yüzden doğal bir görünüm elde etmek kolaylaşır. Ayrıca renk seçenekleri de bulunmaktadır. Diş ve diş etinin birleştiği yerde mükemmel bir uyum sağlar.

Dişlerin doğal yapısı bozulmadan istenen estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

Metal destekli olan porselen köprülerde meydana gelen diş eti kenarındaki yansıma lamina porselenlerde oluşmaz. Ayrıca metal provası, cila, zirkonyum, alt yapı provası gibi ayrı seanslar olmadığından toplam tedavi süresi daha kısa süren bir uygulamadır. Lamina porselenlerin provası cilalanmış olarak yapılır. Bunların cila derecesi yüksek porselen fırınlarında yapıldığından aşınmaya karşı dirençlidir. Aynı zamanda çay, kahve, sigara gibi maddelerden etkilenmediği gibi, üzerinde diş taşı oluşumu minimuma iner.

Diğer restorasyonlara göre sağık ve estetik açıdan üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

2018-06-05T07:00:59+00:00