DİŞ PROTEZLERİ

DİŞ PROTEZLERİ

Yüzün görünümü, bireyin kişiliği üzerinde önemli sosyal ve psikolojik etkilere sahiptir. Yüzün çekiciliğini oluşturan en önemli temel öğeler ise gözler ve ağızdır. Halk arasında kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

TOTAL DİŞ PROTEZLERİ

Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanır.

Tam protezler için alışma süresi, implant destekli protezleri alışma süresinden çok daha uzundur. Özellikle daha hiç tam protez kullanmamış kişiler için büyük bir psikolojik travma oluşturan tam protezler ilk takıldığında ağızda rahatsız edeceği bir hissi yaratırlar. Alt tam proteze alışmak üst tam proteze alışmaktan genellikle daha zordur ve daha fazla zaman alır. Çünkü altçenede dil protezin hareketi için olumsuz etki yapar. Tam protez takan hastalar konuşma sırasında da zorluk çekerler. Kelimeleri seslendirirken ses tonlarının değiştiğini hissedebilirler. Zaman içerisinde hasta konuşma, dil, hareketleri gibi konularda uyum sağlayacaktır.

Protezin gece çıkarılması ağız içi mukozasına rahatlatır ancak protezi olan alışkanlığın kaybedilmesine neden olabilir. Sabah yeniden takıldı ağızda fazlalık hissi yaratabilir. Bu nedenle tam protezleri her gün çıkarmak yerine haftanın belirli günleri çıkarmak tercih edilen bir yöntemdir.

Hareketli protezler içerisinde kullanımı en zor olan ve alışmakta zorlanılan tam protezler günümüzde implant desteği sayesinde daha rahat kullanım imkânı sunar. Üst çene içerisinde iki ile dört tane implant yerleştirilerek protezin tutuculuğun sağlanabilir.

Alt çenede iki adet implant protezin tutuculuğun için genellikle yeterli olur. Çene kemiğinin yoğunluğu ve uygulanan implantların uzunluk ve çapları ile bağlantılı olarak implant sayısı mümkünse dört tane ye çıkarılır. Hazal kemik daha yumuşak olduğu için özellikle üst çene için tam protez uygulaması tercih ve tavsiye edilir.

Tam diş protezleri iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun yıllar hizmet etmektedir. Zayıflama ya da kemik erimesi durumlarında yıllar içerisinde protezde bollaşma ve oynama meydana gelebilir.

Tam protez dişler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

PARSİYEL (KANCALI) DİŞ PROTEZLERİ

Kısmi diş eksikliği durumunda uygulanır. Parsiyel diş protezleri dişin üzerinden tırnak ve kanca ile tutturulur.

Total protez süresi kadar yani 2 hafta yeterli olacaktır.

Parsiyel protezler iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun yıllar hizmet etmektedir. Zayıflama ya da kemik erimesi durumlarında yıllar içerisinde protezde bollaşma ve oynama meydana gelebilir. Bunun dışında kullanıma bağlı olarak kancalarda esneme ve kırılmalarla karşılaşılabilir. Ayrıca destek alınan dişlerin kaybı mümkün olabilir. Bu durumda da kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilebilir.

HASSAS BAĞLANTILI DİŞ PROTEZLERİ

Kısmi diş eksikliği durumunda uygulanır. Hassas tutuculu diş protezleri dışarıdan görünmeyen estetik bir aparata sahiptir.

Hassas bağlantılı (çıtçıtlı protezler) protez aşamaları parsiyel aşamalarıyla aynıdır. Hassas bağlantılı protezler de ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Hassas bağlantılı protezlerin dişlerden destek aldığı kısımlar protezin içerisinde olduğu için kancalı protezlere göre çok daha estetik olurlar.

Hassas bağlantılı protezler iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun yıllar hizmet eder. Kullanıma bağlı olarak hassas bağlantıların lastikleri ve diğer parçalarında bollaşma ya da kırılma ile karşılaşılabilir. Destek alınan dişlerde kayıp olursa protezin tekrarlanması gerekir.

2018-06-05T06:25:28+00:00