ZİRKONYUM

ZİRKONYUM

Diş kaplamaları genelde porselen kaplama şeklinde uygulanır ve metal destekli ya da metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Son yıllarda sosyal yaşamın artması ve gelişen teknolojiyle birlikte bireyler estetik ihtiyaçlara daha çok gereksinim duyulmaktadır. Bu ihtiyaçlar, diş hekimliğinde daha estetik bir yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı dişleri tedavilerimizde daha sık kullanmayı gündeme getirmektedir.

Zirkonyum kaplamalar metal desteksiz kaplamalardan olup metal destekli kaplamalara oranla çok daha doğal bir görünüm sunmaktadır. Zirkonyum porselen kaplamaların ışık geçirgenliği, metal kaplamalara kıyasla daha fazla olduğu için diş etlerinde koyu bir renk oluşturmazlar.

Ayrıca zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliği sayesinde aynı zamanda dişlerde meydana gelen mat görüntünün kaybolarak dişlerin orjinal rengine daha yakın bir görünüm almasıyla daha doğal, daha şeffaf ve daha sağlıklı görülmesini sağlamaktadırlar. Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamaların diş etleriyle uyumları çok iyidir ve bu sebeple zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarının etrafında diş eti hastalığı oluşma riski, metal destekli porselen diş kaplamalarına göre daha düşüktür.

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar hem ön hem arka dişlerde güvenle kullanılabilir. Ayrıca doku dostu bir malzeme olan zirkonyum diş kaplama, metale karşı alerjisi olan bireyler için kullanılabilecek alternatif bir tedavi yaklaşımıdır.

Dişler bir miktar küçültülür ve diş eti sağlıklı duruma getirildiğinde özel ölçü maddeleri ve ağıza uygun kaşıklarla bir ölçü alınır. Laboratuvar ortamında dişe uygun renkte zirkonyum alt yapı ve üzerine porselen üst yapı işlenerek klinik ortamında dişe uyumlandırılır. Son olarak da özel yapıştırıcılar ile dişe daimi şekilde yapıştırılır.

Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar.

Dişlerin kesilmesi lokal anestezi altında yapılır ve sonrasında dişin rengine uygun geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamasını önler. Nadir olmakla birlikte hafif bir hassasiyet  hissedilebilir. Süreç provalar yapılarak dişlerin daimi olarak yapıştırılmasıyla ağrısız şekilde tamamlanacaktır.

Doku dostu  bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen diş etinde gri renklenme kesinlikle oluşmaz. Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamaların diş etleriyle uyumları çok iyidir ve diş eti hastalığı oluşma riski, metal destekli porselen diş kaplamalarına göre çok daha düşüktür.

Düzenli olarak bakımı ve diş hekimi kontrolleri yapıldığında uzun süre kullanılabilir.Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ve sürmeler sebebiyle şekil değişiklikleri olabilir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için yenilenmesi gerekebilir.

Diş eti tedavisi veya protez tedavisi öncesinde farklı tedavilere ihtiyaç olmaz ise 1 hafta içerisinde işlem tamamlanmış olur. Diş eti sorunu olan hastalarda öncellikle diş eti tedavisi yapılması gerektiği için işlem biraz daha uzun sürebilir.

Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine de sebep olmaz.

Her iki malzeme de estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve tatmin edici sonuçlar verir. Metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükemmel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Ancak empress diş kaplamalar özellikle bütün dişlerin mevcut olduğu hastalarda köprü ihtiyacı yok ise tercih edilebilir.

Ön diş bölgesinde bir veya iki dişin kaplanması gerektiğinde de doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş kaplamalar önerilmektedir. Estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar tercih edilir.

2018-06-05T07:07:02+00:00