INLAY-ONLAY DOLGULAR

INLAY-ONLAY DOLGULAR

Inley-onley seramik dolgular, klasik dolgu ile tam kron (kaplama) arası tedavi seçeneğidir. Diş dokusu çürük nedeniyle klasik dolgu yöntemleriyle tedavi edilemeyecek derecede harap fakat tam krona ihtiyaç duyulmayacak derecede sağlam diş dokusuna sahipse en uygun tedavi seçeneğidir.

Dişte, çürük nedeniyle madde kaybı meydana geldiğinde ilk düşünülen ve uygulanan çözüm diş dolgusudur. Ancak çürük ilerlemiş ise ve dişin görüntüsünü bozacak kadar geniş bir alana yayılmış ise estetik dolgu olarak bilinen inley ve onley dolgular uygulanır. Normal dolgudaki gibi dişin çürüyen ve hacim kaybeden bölümleri porselen kaplama gibi hazırlanarak tamamlanır. Bu porselenler estetik açıdan dişe çok uyumludur ve çiğneme kuvvetlerine çok dayanıklı ve çok uzun ömürlüdürler.

İlk olarak ağız içindeki tüm diş çürükleri temizlenir. Daha sonra iç bükey alanları yani ölçü alımı ve porselen parçanın yapımına engel olabilecek hatları kısıtlayan bölgeler, uygun porselen dolgu maddeleriyle desteklenerek düzenlenir. Porselen dolgu yapılacak olan dişin hassas ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir.

Seramik dolgu yapılacak dişin boşluğu geçici dolgu maddesiyle kapatılır. Laboratuvardaki hassas ölçü teknisyen tarafından hassas alçı materyali yardımıyla dökülerek hazırlanır. Seramik inley ya da onley malzemesi eksik diş formunu aynen tamamlayacak şekilde laboratuvar ortamında elde edilir. Hazır olan porselen proses ile ağız içinde prova yapılır. Eğer porselen tam olarak uyum sağlarsa, doktor tarafından adeziv sistemle yerine adapte edilerek dişle bütünleşmesi sağlanır. Son olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulanır.

Hasta ağzına uygulanması 2 seans sürer. İlk seansta diş yüzeyinde çürük doku uzaklaştırılarak ölçü alınır. Hasta ağzına geçici dolgu uygulanır. İkinci seansta laboratuvar ortamında hazırlanmış olan inley ya da onley gerekli kontroller yapıldıktan sonra cilalanarak yapıştırılır.

Dişlerde gereksiz diş kesimi yapılmaz ve bu sayede sağlıklı diş dokusuna dokunulmamış olunur. Porselen materyal olduğu için zamanla renklenme olmaz. Çiğneme kuvvetlerine karşı çok dayanıklıdırlar. Yıllar geçtikçe aşınma veya kırılma ile karşılaşılmaz. Estetiktirler ve uygulanırken 2 seans yeterlidir. Porselen yüzeyleri cilalı olduğu için gıda artıkları yapışmaz, hijyeniktirler. Porselen oldukları için, kompozit uygulamasından sonra yaşanabilen sıcak-soğuk hassasiyetleri oluşmaz, tekrar çürüme görülmez.

Yapıştırıcının tam olarak tamamlanması 2 saat sürer. Bu 2 saat boyunca herhangi bir şey içmek serbest fakat yemek yemek sakıncalıdır.

2018-06-05T06:40:45+00:00