GÜLÜŞ TASARIMI

GÜLÜŞ TASARIMI

Estetik diş hekimliğinin günümüzdeki en popüler kelimeleri “Gülüş Tasarımı” ya da “Gülüş Estetiği” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gülüş tasarımı kişinin yüz hatları, dudak kalınlığı, cinsiyeti, ten rengi gibi bir çok faktörün bir arada değerlendirilip bunların sonucunda elde edilen bir multidisipliner çalışma sonucu ortaya çıkmaktadır. Estetik tabiki kişiden kişiye farklılık gösteren bir kavramdır. Fakat doğadaki her şey de olduğu gibi dişlerde de bir altın oran bulunmaktadır. Altın orana bağlı kalarak ve az önce belirttiğimiz faktörleri de dikkate alarak hasta-hekim-teknisyen ortak çalışması sonucu bir tasarım elde edilebilmektedir.

Gülüş tasarımı yapabilmek için bir takım protokoller bulunmaktadır. Öncelikle hastanın özel fotoğraf makineleri ile fotoğraflarının çekilmesi gerekir. Ayrıca hastanın teşhis amaçlı ve gülüş tasarımının yapılabilmesi için ölçülerinin alınması gerekir. Hastanın estetik beklentileri hekim tarafından teknisyene aktarılır ve çekilen fotoğraflar dikkate alınarak teşhis modeli üzerinde bir çalışma yapılır.

Yapılan gülüş tasarımının üstünden bir kalıp alınarak hastaya deneme yapılabilecek silikon materyali meydana gelmiş olur. Geçici diş malzemeleri sayesinde hazırlanan tasarım ağız içinde uygulanır. Böylece dişlerde en ufak bir aşındırma yapmadan %90 oranında sonuca yakın bir gülüş tasarımı elde edilmiş olur. Bu safhada daha tedavi hiç bir şekilde başlanmadan hasta ve hekim arasında final tedaviye yönelik beklentiler netleşmiş olur. Sonuç olarak gülüş tasarımı çalışması gülüş estetiğinin hasta ve hekim tarafından değerlendirilmesini sağlayan güzel bir ön çalışmadır. Eğer hasta tarafından onay verilirse bu yönde gerekli diş aşındırmaları hekim tarafından yapılır, ölçüler hazırlanır ve 7-10 gün içerisinde estetik porselenler kalıcı olarak yapıştırılır.

Son zamanlarda gülüş tasarımının bilgisayar ortamında dijital olarak yapıldığı programlar piyasaya sürülmektedir. Bu programların en önemli avantajı gülüş estetiğinin hastaya en ufak bir işlem yapmadan dijital olarak ekranda olası sonuca yakın bir final gösterilebilmesidir. Fakat yine de hastaların büyük çoğunluğu ağız içerisinde final görüntünün nasıl olduğunu görmek istemektedirler.

Dijital gülüş tasarımı, size özgü ideal gülüşün dijital yöntemlerle belirlenmesi ve ekran üzerinde gösterilmesi işlemidir. İki seansta tamamlanan bu tasarım size ağız içinde prova edilerek gösterilir.

Dijital gülüş tasarımı üzerinde değişiklik yapılması gerekir veya istenirse ikinci seans tekrarlanır. Tasarım hasta tarafından onaylandığında gerekli işlemlere ayrıca başlanır.

Hekiminiz, ideal gülüş tasarımına ulaşılabilmesi için mevcut dişlerinize ne gibi işlemler yapılması gerektiğini size varsa alternatifleriyle detaylı olarak anlatacaktır. İdeal gülüş tasarımı genellikle Estetik Diş Hekimliği, Ortodonti, Dental İmplant ve Diş Eti Estetiği uygulamalarının yalnız veya birlikte uygulanmasıyla sağlanır.

Kabul ettiğiniz tedavi prosedürüne göre hekiminiz size yeni bir randevu vererek tedavinizi başlatır. Yapılacak tüm estetik tedavilerde mevcut tasarım kayıt altında tutulur ve her şey bu dijital tasarıma göre planlanır.

2018-06-05T06:32:00+00:00