EMPRESS (Full Porselen)

EMPRESS (Full Porselen)

Empress ve e-max kronlar, diş hekimliğinde metal desteksiz seramiklerin en estetik ve güçlendirilmiş formlarından biridir. Tam seramik kronlar, doğal dişlerimizdeki mine dokusunun ışık geçirgen özelliğini taklit eder. Bu özellik sayesinde tam seramik kronlar, doğal dişlerin görüntüsünü çok iyi bir biçimde restore eder. Tamamı seramikten oluşmaktadır.

Zirkonyum kaplamaların hiç metal içermemesine rağmen, alt yapılarının opak olması ve porselen kaplamalarda metal alt yapı kullanılmasından dolayı estetik olarak kıyaslandığında empress kaplamalar çok iyi netice vermektedirler.

Hastaya ideal gülüş tasarımı belirlenerek hazırlanan empressler ile dişler istenilen boyuta, forma ve renge getirilir. Empress kaplama, ön dişlerde ya da fazla kuvvete maruz kalmayan dişlerde rahatlıkla tercih edilebilir.

Öncelikle hastanın yüz ve ağız içi fotoğrafları alınır. Dişlerin ölçüsü alınır ve hastaya uygun gülüş tasarımı elde edilir. “Mock up” olarak adlandırılan yöntemle tedavi sonrası görünüm demo edilir. Böylelikle hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı ideal formuna kavuşur.

Onaylanan gülüş tasarımı uygulamak üzere dişler lokal anestezi altında ~2mm aşındırılır ve son ölçü alınıp hastadan elde edilen veriler laboratuvar gönderilir, aynı seansta “mock up”tan faydalanarak hastaya hassasiyet oluşumunu önlemek amacıyla kendi diş renginde geçici dişler hazırlanıp geçici olarak yapıştırılır.

Restorasyonun tek bir materyalden elde edilmesi sebebiyle prova aşamaları kısa ve zahmetsizdir. Bu kronların en büyük avantajı ise mükemmel bir renk uyumunun yakalanarak, doğal bir estetiğin sağlanabilmesidir.

Renk kontrolü sayesinde doğal bir görünüş sağlar. Estetik açıdan yüksek kaliteli sonuçlar verir.  Empress kaplamaların diğer kron çeşitlerine göre tutuculuğu daha yüksektir. Cilası iyi yapılmış olan empress kaplamaların yüzeyi diğer kaplamalara göre plak birikimi çok daha az olmaktadır. Bu özelliği sayesinde periodontal açıdan da son derece sağlıklıdır. Aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır.

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda empress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları tercih edilmektedir.

Diş yüzeyinden aşındırma yapıldığı için ilk günlerde hassasiyet hissedilmesi normaldir. Zamanla azalır ve hassasiyet kaybolur. Gerekli olduğunda kanal tedavisi yaparak dişin hassasiyetini ortadan kaldırmak mümkündür.

Empress diş kaplamalar kendi dişini gibi güvenle kullanabileceğiniz biyolojik uyumu mükemmel malzemelerdir. Alerji riski yoktur. Diş eti kenarında renklenmeye neden olmazlar.

Diş ile tam uyumlu oldukları için empress diş kaplamalarının altında bakteri plağı birikimi için elverişli bölge bulunmaz. Bu nedenle diş çürükleri görülmez. Özel yapıştırışı simanı sayesinde diş ile kaplama arasında ağız sıvılarına bağlı çözülme de olmayacağından güvenle uzun yıllar kullanılabilir.

Ağız kokusunun en büyük nedenlerinden birisi diş eti hastalığıdır. Diş eti ile biyolojik olarak tam uyumlu malzeme olmaları nedeni ile böyle bir soruna yol açmamaktadırlar.

Empress diş kaplamasında metal olmadığı için, herhangi bir metal alerjisi bulunan hastalarda da güvenle uygulanabilir.

Her iki malzeme de estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve tatmin edici sonuçlar verir. Metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükemmel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Ancak empress diş kaplamalar özellikle bütün dişlerin mevcut olduğu hastalarda köprü ihtiyacı yok ise tercih edilebilir.

Ön diş bölgesinde bir veya iki dişin kaplanması gerektiğinde de doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş kaplamalar önerilmektedir. Estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar tercih edilir.

2018-06-05T06:29:57+00:00